CO WYBRAĆ DO PROMOCJI: SEM, SEO CZY PPC?

CO WYBRAĆ DO PROMOCJI: SEM, SEO CZY PPC?
Sposobów na promocję jest wiele: wśród nich są płatne i prawie „darmowe”, takie, które przynoszą szybkie efekty i działają na przyszłość. Większość z nich można podzielić na trzy typy – SEO, PPC i SEM. Platforma Ringostat mówi o tych trzech koncepcjach, ich zaletach i wadach oraz w jakich przypadkach są one bardziej odpowiednie.

Mogłoby się wydawać, że tylko specjaliści muszą znać te skróty. A jeśli zamówisz promocję od agencji lub freelancera, nie musisz tego rozgryźć. Ale nadal radzimy zagłębić się w różnice między SEO, PPC i SEM.

Więc możesz:
  • rozmawiać w tym samym języku ze specjalistą ds. promocji;
  • dowiedzieć się więcej o każdym z podejść i wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie;
  • nauczyć się czegoś przydatnego dla siebie w SEO, PPC i SEM.
Więc zacznijmy.

SEO
Search Engine Optimization (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek) ― zestaw środków zwiększających widoczność strony w wyszukiwarkach dla ukierunkowanych zapytań. Mówiąc najprościej, głównym celem SEO jest wypromowanie witryny na szczyt wyników wyszukiwania w celu zwiększenia docelowego ruchu, czyli liczby potencjalnych klientów. W tym celu specjalista optymalizuje witrynę tak, aby wyszukiwarka uznała ją za pouczającą, użyteczną i odpowiednią dla określonych zapytań wyszukiwania.

Ważna uwaga: nie wszystko, co widzisz w wynikach wyszukiwania, jest związane z SEO. Na przykład, jeśli wpiszesz w wyszukiwarce Google zapytanie „meble na wymiar”, zobaczysz reklamy w wynikach wyszukiwania, które mogą znajdować się u góry iu dołu strony. Ale „środek” zajmą tak zwane „organiczne wyniki wyszukiwania”.

Pozycjonowanie można uznać za „darmowy” sposób promocji, ponieważ firma nie płaci za to, aby jej strona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania Google. W przeciwieństwie do reklamy kontekstowej, w której reklamodawca musi przypisać wystarczający koszt kliknięcia reklamy. W przeciwnym razie jego reklama nie będzie wyświetlana wystarczająco wysoko.
Ale oczywiście SEO nie jest darmowe. Firma płaci za pracę specjalisty SEO, zakup linków, narzędzi pomagających znaleźć błędy na stronie, które negatywnie wpływają na jej ranking itp

Jakie są etapy SEO
  1. Audyt techniczny strony internetowej. Jest to sprawdzenie szybkości pobierania, zgodności z wymaganiami wyszukiwarek, braku błędów, na przykład czy witryna zawiera „uszkodzone” linki itp.
  2. Opracowanie struktury serwisu: poziomy treści i hierarchia. Na przykład w przypadku sklepu odzieżowego jednym z wyższych poziomów hierarchii będzie sekcja „Dla mężczyzn”, która będzie zawierać sekcje „Ubrania”, „Buty”, „Akcesoria”. Każdy z nich będzie posiadał własne podsekcje – na przykład „Pasy”, „Plecaki”. Wszystko to jest przemyślane przez specjalistę SEO, aby strony witryny znalazły się na szczycie wyników, jeśli dana osoba szuka czegoś z ubrań.
  3. Kompilacja rdzenia semantycznego. Obejmuje zbieranie i analizę słów kluczowych, na których rozwijają się konkurenci w Twojej niszy.
  4. Budowanie linków. W tym celu SEO mogą kupować linki lub wymieniać przydatne artykuły zawierające linki zwrotne z innymi zasobami. Przykład takiego artykułu na blogu Click Center z platformy Ringostat:
5. Wewnętrzna optymalizacja strony: techniczna i merytoryczna. Pierwsza oznacza działania, które specjalista wykonuje z kodem źródłowym stron witryny. Drugi ma na celu zapewnienie, że odwiedzający zobaczy przydatne i zrozumiałe informacje na temat Twojego zasobu. Zazwyczaj sam specjalista SEO nie pisze treści, ale opracowuje zakres zadań dla content marketera.
6. Analityka. Po zakończeniu całej pracy specjalista regularnie monitoruje, analizuje raporty analityki internetowej, jak użytkownicy zachowują się na stronie i docierają do niej. Śledzi i analizuje pozycje, jakie witryna zajmuje w wynikach wyszukiwania.
Zalety SEO
  1. SEO nadal działa, nawet gdy przestaniesz to robić. Jeśli poświęciłeś wystarczająco dużo uwagi optymalizacji, a następnie ograniczyłeś na nią budżet, Twoja witryna będzie miała dobrą pozycję przez długi czas.
  2. Organiczne wyniki wyszukiwania wzbudzają większe zaufanie użytkowników niż reklamy.
  3. Niski koszt i wyższy zwrot. Ruch organiczny jest bezpłatny i nie musisz płacić za każdym razem, gdy klient chce przejść do Twojej witryny.
  4. Przewaga strategiczna nad innymi firmami. Jeśli Twoja witryna znajdzie się w czołówce organicznych wyników wyszukiwania, konkurencja nie będzie mogła kupić w niej tego miejsca. W przeciwieństwie do reklam, gdzie wszystko zależy od ceny, jaką inny gracz przypisze za kliknięcie.
Wady SEO
  1. SEO to długa gra. Na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy.
  2. Nikt nie wie na pewno, którą witrynę Google lub Bing uzna za „dobrą”. Odpowiadają za to algorytmy wyszukiwania, których zasada jest starannie ukryta. Dzieje się tak, aby specjaliści SEO nie mogli oszukiwać systemu.
  3. W niektórych obszarach bardzo trudno jest przebić się do góry problemu. Na przykład w branży nieruchomości na pierwszych miejscach w organicznych wynikach wyszukiwania znajdują się najczęściej witryny integratorów mieszkaniowych. A strony kompleksów mieszkaniowych najprawdopodobniej będą niższe.
PPC
Pay per click (płacić za kliknięcie) – model, w którym reklamodawca płaci za kliknięcia w reklamy. Jest to często określane ogólnie jako reklama kontekstowa, a eksperci od jej tworzenia nazywani są specjalistami PPC.
Jest to rodzaj promocji online, w której reklama jest wyświetlana w zależności od treści strony lub wprowadzonego zapytania w wyszukiwarce. Taka reklama jest widziana przez użytkowników, których zainteresowania są związane z promowanym produktem lub usługą. W szerokim znaczeniu reklama kontekstowa to umieszczanie komunikatów reklamowych w odpowiednich treściach.

PPC dzieli się na następujące typy:
  • reklama kontekstowa w wyszukiwarce ― jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania, rozmawialiśmy o tym powyżej;
  • tematyczna reklama kontekstowa ― wyświetlana w wyznaczonych miejscach na stronach i aplikacjach partnerskich sieci reklamowych;
  • remarketing ― wyświetlanie reklam użytkownikom, którzy byli już w serwisie, ale nie zakończyli docelowej akcji.
Jakie są etapy pracy z PPC
  • Stworzenie reklam. Specjalista pisze treść ogłoszeń, biorąc pod uwagę jak warto podkreślić zalety oferty. Musi jednak zmieścić się w ograniczonej liczbie znaków. Ponadto reklama nie powinna kopiować reklam konkurencji ― w przeciwnym razie klient nie zapamięta marki.
  • Konfigurowanie reklam. Specjalista PPC konfiguruje reklamy tak, aby widzieli je tylko docelowi odbiorcy. Ustala stawki, dobiera kreacje i czas wyświetlania reklam – jeśli mówimy o ustawieniach ręcznych. Musi również skonfigurować kampanię, aby budżet nie został zmarnowany w ciągu pierwszych kilku dni.
  • Kontrolowanie prowadzonych kampanii. Specjalista musi monitorować, czy wszystkie reklamy zostały zmoderowane, czy są konwersje z reklam, jak zachowują się leady z kampanii, jak sprawdziły się konkretne słowa kluczowe. Wszystko można zobaczyć w raportach Google Analytics. Jeszcze wygodniej jest, jeśli firma korzysta z kompleksowej analityki. W tym przypadku specjalista widzi nie tylko konwersje, ale może od razu ocenić zwrot z reklamy kontekstowej ― pod względem ROI.
  • Analiza połączeń telefonicznych ― praca ze call tracking. Jeśli klienci często dzwonią w danej firmie, specjalista PPC zwraca uwagę na to, czy są telefony z reklam. Można to analizować w raportach usługi śledzenia połączeń ― aż do źródła, kanału, kampanii i słowa kluczowego, które doprowadziło do połączenia. Specjalista od razu może odsłuchać nagrania dźwiękowe rozmów, aby zrozumieć, jak użytkownicy postrzegają reklamę. Poniżej znajduje się przykład raportu platformy.
Ringostat:
Zalety PPC
  1. W przeciwieństwie do SEO, reklama kontekstowa to okazja do szybkiego przyciągnięcia klientów. Wystarczy uruchomić reklamę, a jeśli jest odpowiednio skonfigurowana, to leady zaczną napływać prawie następnego dnia.
  2. Wyraźnie rozumiesz, za co płacisz. Wybierając słowa kluczowe, specjalista od razu widzi zalecaną stawkę za kliknięcie dla każdego z nich. Sam ustalasz budżet dzienny dla kampanii. A system ostrzega o potencjalnym zasięgu kliknięć i wyświetleń przy takich inwestycjach. Gdy pieniądze zostały już wydane, interfejs wyświetla wszystkie wydatki na kampanię.
  3. Z reklam kontekstowych pochodzi ruch od potencjalnie zainteresowanych użytkowników. Dzięki tym ustawieniom reklamy wyświetlają się nie wszystkim, a tylko tym użytkownikom, którzy są podobni do Twojej grupy docelowej. Na przykład firma kręci reklamy na zapytania handlowe – „kup”, „zamów” i minus informacyjne – „co to jest”, „jak zrobić…”. To zawęża grono odbiorców, a ludzie, którzy pierwotnie mieli kupować, trafiają na stronę.
  4. Reklamy można łatwo włączać i wyłączać. Interfejs Google Ads jest intuicyjny. Aby uruchomić reklamę, wystarczy wybrać cel, wpisać tytuł i tekst reklamy, przesłać zdjęcie, jeśli format reklamy na to pozwala. System sam zasugeruje nawet słowa kluczowe.
Wady reklamy kontekstowej
  1. PPC może być dość drogi. Zwłaszcza w wysoce konkurencyjnych niszach. Jednocześnie nie ma gwarancji, że osoba, która kliknęła reklamę – a za to potrącono pieniądze – ostatecznie stanie się kupującym.
  2. Gdy tylko wyłączysz reklamy, napływ potencjalnych klientów zatrzymuje się. W przeciwieństwie do SEO, którego efekt jest długotrwały.
  3. Pozycja reklamy zależy od konkurencji. Pozycja, na jaką trafia Twoja reklama w wynikach wyszukiwania, jest „losowana” na specjalnej aukcji, w której biorą udział inne firmy reklamowane w podobnych zapytaniach. Jeśli inni gracze niszowi zapłacili więcej, ich reklamy będą wyżej w wynikach wyszukiwania.
  4. Istnieją ograniczenia związane z niektórymi niszami. Na przykład w dziedzinie medycyny spersonalizowana reklama związana z leczeniem chorób, chirurgią plastyczną, lekami na receptę itp. jest zabroniona.
Kiedy postawić na PPC
Przede wszystkim, jeśli dysponujesz wystarczającym budżetem na promocję i chcesz już teraz przyciągnąć klientów. Reklama kontekstowa jest również przydatna, jeśli chcesz zareklamować wyprzedaż lub promocję.

Należy jednak pamiętać, że PPC nie jest zbyt odpowiedni w niszach, w których użytkownicy nie zasugerowali jeszcze takiej potrzeby – i po prostu nie wyszukują Twoich produktów ani usług. Przede wszystkim dotyczy to innowacyjnych firm, które wymyśliły nowy produkt. Lub wprowadzają na lokalny rynek to, co wciąż jest popularne tylko w innych krajach. Oczywiście taka sytuacja nie jest wyrokiem, ale specjalista będzie musiał wykazać się dużą pomysłowością, aby dotrzeć do grupy docelowej.
SEM
Search Engine Marketing (marketing w wyszukiwarkach) ― metoda ta łączy w sobie podejście SEO i PPC. Czasami określa się go również mianem zintegrowanego marketingu internetowego. Głównym zadaniem specjalisty SEM jest poprawa widoczności strony i doprowadzenie do niej jak największego ruchu ukierunkowanego, wykorzystując zarówno SEO, jak i płatną reklamę.

Jak wspomnieliśmy powyżej, po wpisaniu zapytania w wyszukiwarce w wynikach wyszukiwania wyświetlane są zarówno wyniki organiczne, jak i reklamy. Specjalista SEM dąży do tego, aby jego marka była widoczna zarówno tam, jak i tam. W końcu zawsze są ludzie, którzy bardziej ufają „darmowym” wynikom, i są tacy, którzy klikają w reklamy częściej, ponieważ wygląda to bardziej zauważalnie.

SEO i PPC, które składają się na SEM, z kolei pomagają wzmocnić strategię promocji.
  1. Wewnętrzna optymalizacja strony zapewnia dobrą reputację pod względem wyszukiwarek. W związku z tym witryna w końcu zaczyna się lepiej pozycjonować. Wygodna hierarchia stron i przejrzysta nawigacja zmniejszają współczynnik odrzuceń.
  2. Reklama z kolei pozwala szybko przyciągnąć odwiedzających na stronę. A jeśli witryna jest wygodna i zawiera przydatne treści, użytkownicy zostaną na niej ― a to zwiększy wydajność strony. Co z kolei jest dobre dla SEO. Ponadto specjaliści SEM wykorzystują słowa kluczowe powszechnie używane w Google Ads, aby zwiększyć pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
Dzięki zintegrowanemu podejściu prawdopodobieństwo, że witryna znajdzie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania jest wyższe.

Co obejmuje SEM?
Biorąc pod uwagę, że SEM obejmuje zarówno SEO, jak i płatną reklamę, specjalista zajmuje się dość zróżnicowanymi zadaniami. Są one pod wieloma względami podobne do tego, co już opisaliśmy powyżej, więc omówimy je tylko pokrótce.

  1. Konfigurowanie i uruchamianie reklam, poznanie jakich słów z Google Ads można użyć do promocji serwisu w sposób organiczny.
  2. Badanie doświadczeń konkurencji – zarówno pod kątem PPC, jak i SEO. Analityka: na jakie słowa kluczowe pozycjonują się konkurenci, jak wyglądają ich witryny i reklamy, gdzie umieszczają linki zwrotne itp.
  3. Ustalanie stawek dla reklam kontekstowych i zarządzanie budżetami.
  4. Przeprowadzanie testów A/B zarówno dla płatnych miejsc reklamowych, jak i mających na celu zwiększenie konwersji strony.
  5. Pracа z kodem strony: w tym celu specjalista musi znać HTML, CSS i JavaScript.
  6. Codzienne śledzenie pozycji w wynikach wyszukiwania, ustalanie ewentualnych przyczyn osiadania.
  7. Decydowanie, które słowa kluczowe mają być pozycjonowane organicznie, a nie kontekstowo. Zwykle uciekają się do tego, jeśli chodzi o zbyt drogie słowa kluczowe.
Zalety SEM
  1. Korzystając zarówno z SEO, jak i PPC, wzmacniasz swoją strategię promocji.
  2. Nie będziesz musiał długo czekać na pojawienie się klientów, jak to ma miejsce, gdy polegasz tylko na organicznych wynikach wyszukiwania.
  3. Możesz obniżyć koszt pozyskania klienta, jeśli „przeorientujesz” niektóre drogie słowa kluczowe z PPC na organiczne.
  4. Jeśli dopiero zaczynasz pracę z określonymi słowami kluczowymi w SEO, zawsze możesz najpierw przetestować je w PPC. Więc szybko zrozumiesz, czy jest z nich powrót.
Wady SEM
  1. Jeśli reklama kontekstowa w Twojej niszy jest zbyt droga i nie opłaca się dobrze, SEM nie jest dla Ciebie. Będziesz musiał postawić tylko na SEO.
  2. Musisz dobrze przemyśleć strategię. A do jego wdrożenia potrzebny będzie zespół, a nie jeden pracownik. Ponieważ niewiele osób potrafi połączyć doskonałego specjalistę SEO i doświadczonego specjalistę PPC w jednej osobie.
  3. W każdym razie najpierw musisz uporządkować rzeczy na stronie. Bez względu na to, jak atrakcyjna jest reklama, bez przygotowanej strony i poprawiania błędów SEM nie zadziała.
Kiedy postawić na SEM?
Tutaj wszystko jest proste – SEM jest odpowiedni, jeśli masz możliwość, aby zająć się zarówno SEO, jak i PPC, a jednocześnie i równie ostrożnie, aby się nawzajem wzmacniały.

WYNIKI
Nie ignoruj ​​żadnego z opisanych podejść. Nawet jeśli polegasz głównie na reklamach, nie będą one działać, gdy masz niezdarną i przestarzałą witrynę. Dodatkowo SEO jest odpowiednie dla tych, którzy nie śpieszą się w wyścigu o klientów i są gotowi czekać kilka miesięcy na wyniki.

Jednocześnie reklama jest niezbędna w niemal wszystkich obszarach biznesu. Zwłaszcza tam, gdzie na szczycie tematu znajdują się bardzo silni konkurenci lub witryny agregatorów. Jak na przykład w nieruchomościach. PPC jest najlepszy dla tych, którzy dysponują budżetem reklamowym i chcą jak najszybciej pozyskać klientów.

SEM łączy oba te podejścia. Wybierz ją, jeśli masz w swoim zespole zarówno specjalistę SEO, jak i PPC. To podejście sprawdza się dobrze, ponieważ użytkownik widzi Twoją witrynę zarówno na górze wyników organicznych, jak i wyników wyszukiwania. Możesz także wybrać, które słowa kluczowe promować w organicznych – i wydawać mniej pieniędzy, jeśli są drogie.